| Internal Part Number | EIS-37FML1-AAP11L | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | 37F | |
| Packaging | Bulk | |
| Type | Piezo | |
| Circuit | SPST-NO | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Current Rating | 200mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 24V | |
| Voltage Rating - DC | 24V | |
| Actuator Type | Round, Button, Flush | |
| Color - Actuator/Cap | Blue | |
| Illumination Type, Color | LED, Red | |
| Illumination Voltage (Nominal) | 5 VDC | |
| Mounting Type | Panel Mount, Front | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Ingress Protection | IP68 - Dust Tight, Waterproof | |
| Features | Sealed - Fully, Vandal Resistant | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mechanical Life | 50,000,000 Cycles | |
| Electrical Life | 50,000,000 Cycles | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 37FML1-AAP11L | |
| Related Links | 37FML1, 37FML1-AAP11L Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor | |
 | 1-644313-3 | CONN RECEPT 13POS 26AWG MTA100 | datasheet.pdf | |
 | 1683730000 | ENDPLATE 1.5MM PA BLACK ZDU 2.5 | datasheet.pdf | |