| Internal Part Number | EIS-37FML2-AEW21G | |
| Family | Pushbutton Switches | |
| Series | 37F | |
| Switch Function | Off-Mom | |
| Current Rating | 200mA (AC/DC) | |
| Voltage Rating - AC | 24V | |
| Voltage Rating - DC | 24V | |
| Actuator Type | Round, Button, Flush | |
| Color - Actuator/Cap | Green | |
| Illumination Type, Color | LED, Green | |
| Illumination Voltage (Nominal) | 5 VDC | |
| Mounting Type | Panel Mount, Front | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Panel Cutout Dimensions | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |