JST Sales America Inc. 37FMN-SMT-A-TF
37FMN-SMT-A-TF picture photo
Mfg. Part Number
37FMN-SMT-A-TF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 37POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
37FMN-SMT-A-TF.pdf
Availability of 37FMN-SMT-A-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
37FMN-SMT-A-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 37FMN-SMT-A-TF
Internal Part NumberEIS-37FMN-SMT-A-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFMN
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions37
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Locking Feature-
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material-
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)37FMN-SMT-A-TF
Related Links37FMN-S, 37FMN-SMT-A-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
37FMN-SMT-A-TF Details Description
Related parts for 37FMN-SMT-A-TF
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 100MA 3 OHM SMD datasheet.pdf