Nichicon PLX1V101MDL1
PLX1V101MDL1 picture photo
Mfg. Part Number
PLX1V101MDL1
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 35V T/H
Datasheet Download
PLX1V101MDL1.pdf
Availability of PLX1V101MDL1
QUANTITY
PLX1V101MDL1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLX1V101MDL1
Internal Part NumberEIS-PLX1V101MDL1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLX
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLX1V101MDL1
Related LinksPLX1V1, PLX1V101MDL1 Datasheet, Nichicon Distributor
PLX1V101MDL1 Details Description
Related parts for PLX1V101MDL1
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 50MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
23+23 DIL PIN HDR datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CAP FILM 100 PF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf