Aries Electronics, Inc. 38-1518-10T
38-1518-10T picture photo
Mfg. Part Number
38-1518-10T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 38POS GOLD
Datasheet Download
38-1518-10T.pdf
Availability of 38-1518-10T
QUANTITY
38-1518-10T Order Process
Ship out your order
Specifications of 38-1518-10T
Internal Part NumberEIS-38-1518-10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeDIP, 0.2" (5.08mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)38 (2 x 19)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)38-1518-10T
Related Links38-15, 38-1518-10T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
38-1518-10T Details Description
Related parts for 38-1518-10T
RES SMD 499K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 75.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HOOD COUPLING BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
PARTICULATE FILTER datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf