Fairchild Semiconductor FQPF10N60CF
FQPF10N60CF picture photo
Mfg. Part Number
FQPF10N60CF
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 9A TO-220F
Datasheet Download
FQPF10N60CF.pdf
Availability of FQPF10N60CF
QUANTITY
FQPF10N60CF Order Process
Ship out your order
Specifications of FQPF10N60CF
Internal Part NumberEIS-FQPF10N60CF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesFRFET®
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs800 mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs57nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2040pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQPF10N60CF
Related LinksFQPF1, FQPF10N60CF Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQPF10N60CF Details Description
Related parts for FQPF10N60CF
SCREWDRIVER SLOT 0.6X4MM 7.28" datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 150V 1111 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 2POS datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
GDT 230V 20% 5KA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 17POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf