3M 3801A/16-300
3801A/16-300 picture photo
Mfg. Part Number
3801A/16-300
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 16COND 0.050 BLACK 300'
Datasheet Download
3801A/16-300.pdf
Availability of 3801A/16-300
QUANTITY
3801A/16-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3801A/16-300
Internal Part NumberEIS-3801A/16-300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series3801A
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors16
Pitch0.050" (1.27mm)
Length300' (91.44m)
Wire Gauge26 AWG
Conductor Strand7 Strands / 34 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorBlack
Ribbon Thickness0.039" (0.99mm)
Ribbon Width0.800" (20.32mm)
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
RatingsUL Style 2651
FeaturesZippable
Conductor MaterialCopper, Tinned
Insulation Resistance10 GOhm
First Conductor Mark-
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3801A/16-300
Related Links3801A/, 3801A/16-300 Datasheet, 3M Distributor
3801A/16-300 Details Description
Related parts for 3801A/16-300
RES SMD 34K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf