Cornell Dubilier Electronics 380LQ182M180J052
380LQ182M180J052 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ182M180J052
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP
Datasheet Download
380LQ182M180J052.pdf
Availability of 380LQ182M180J052
QUANTITY
380LQ182M180J052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ182M180J052
Internal Part NumberEIS-380LQ182M180J052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating180V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.32A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.969" (50.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ182M180J052
Related Links380LQ182, 380LQ182M180J052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ182M180J052 Details Description
Related parts for 380LQ182M180J052
SWITCH LEVER SPDT 10A QC TERM datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 7.5NS 165CABGA datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 50VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG 19POS .100 SINGLE VER D datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 8POS SKT datasheet.pdf
LED HB CXA3050 SERIES datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf