Cornell Dubilier Electronics 380LQ182M250A452
380LQ182M250A452 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ182M250A452
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
380LQ182M250A452.pdf
Availability of 380LQ182M250A452
QUANTITY
380LQ182M250A452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ182M250A452
Internal Part NumberEIS-380LQ182M250A452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)111 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.55A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ182M250A452
Related Links380LQ182, 380LQ182M250A452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ182M250A452 Details Description
Related parts for 380LQ182M250A452
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
BATTERY PK 12.0V 2800 MAH NICAD datasheet.pdf
IC FPGA 615 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf