Cornell Dubilier Electronics 380LQ561M250J022
380LQ561M250J022 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ561M250J022
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
380LQ561M250J022.pdf
Availability of 380LQ561M250J022
QUANTITY
380LQ561M250J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ561M250J022
Internal Part NumberEIS-380LQ561M250J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ561M250J022
Related Links380LQ561, 380LQ561M250J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ561M250J022 Details Description
Related parts for 380LQ561M250J022
RES SMD 57.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RP-BNC PLUG 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 4A TO252 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.06K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25 WTB WAFER ASSY 8CKT datasheet.pdf
RES 7.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf