Huntington Electric, Inc./Vishay FVTS05R2E10R00JE
FVTS05R2E10R00JE picture photo
Mfg. Part Number
FVTS05R2E10R00JE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 5W
Datasheet Download
FVTS05R2E10R00JE.pdf
Availability of FVTS05R2E10R00JE
QUANTITY
FVTS05R2E10R00JE Order Process
Ship out your order
Specifications of FVTS05R2E10R00JE
Internal Part NumberEIS-FVTS05R2E10R00JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesFVTS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.313" Dia x 1.000" L (7.94mm x 25.40mm)
Height-
Lead StyleCombo Leads
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVTS05R2E10R00JE
Related LinksFVTS05R2, FVTS05R2E10R00JE Datasheet, Huntington Electric, Inc./Vishay Distributor
FVTS05R2E10R00JE Details Description
Related parts for FVTS05R2E10R00JE
CONN HEADER LOPRO STR 10POS 15AU datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 50K SPI 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
WIREWAY COX CONNECTOR 4X4" datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 37POS SKT 36" WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 7.15 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf