Murata Electronics North America UWE-5/15-Q48NB-C
UWE-5/15-Q48NB-C picture photo
Mfg. Part Number
UWE-5/15-Q48NB-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 75W 5V 15A
Datasheet Download
UWE-5/15-Q48NB-C.pdf
Availability of UWE-5/15-Q48NB-C
QUANTITY
UWE-5/15-Q48NB-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWE-5/15-Q48NB-C
Internal Part NumberEIS-UWE-5/15-Q48NB-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUWE
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.38" H (58.4mm x 22.9mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWE-5/15-Q48NB-C
Related LinksUWE-5/15, UWE-5/15-Q48NB-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWE-5/15-Q48NB-C Details Description
Related parts for UWE-5/15-Q48NB-C
CONN AUDIO JACK 3.5MM STEREO datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 1.27MM RT ANG datasheet.pdf
IC DUAL DEC RIPPLE COUNT 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.1A SC70 datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 118.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf