Cornell Dubilier Electronics 380LQ561M450A452
380LQ561M450A452 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ561M450A452
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
380LQ561M450A452.pdf
Availability of 380LQ561M450A452
QUANTITY
380LQ561M450A452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ561M450A452
Internal Part NumberEIS-380LQ561M450A452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)355 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.82A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ561M450A452
Related Links380LQ561, 380LQ561M450A452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ561M450A452 Details Description
Related parts for 380LQ561M450A452
RES SMD 16.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN SOCKET STR 5POS METAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8" CLEAR datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 430NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf