Cornell Dubilier Electronics 380LQ682M050J022
380LQ682M050J022 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ682M050J022
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
380LQ682M050J022.pdf
Availability of 380LQ682M050J022
QUANTITY
380LQ682M050J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ682M050J022
Internal Part NumberEIS-380LQ682M050J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LQ
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)73 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ682M050J022
Related Links380LQ682, 380LQ682M050J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ682M050J022 Details Description
Related parts for 380LQ682M050J022
RES SMD 22.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMA datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE ANGL CMR 15M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE PTC RESET SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf