Cornell Dubilier Electronics 380LQ821M250A012
380LQ821M250A012 picture photo
Mfg. Part Number
380LQ821M250A012
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
380LQ821M250A012.pdf
Availability of 380LQ821M250A012
QUANTITY
380LQ821M250A012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LQ821M250A012
Internal Part NumberEIS-380LQ821M250A012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)243 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.77A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LQ821M250A012
Related Links380LQ821, 380LQ821M250A012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LQ821M250A012 Details Description
Related parts for 380LQ821M250A012
LED ORANGE 0603 SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC40S/AE40G/HSC40S datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.6K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH DIP METAL SHAFT 10POS T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP POLY 3.3UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf