Cornell Dubilier Electronics 380LX101M450A202
380LX101M450A202 picture photo
Mfg. Part Number
380LX101M450A202
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
380LX101M450A202.pdf
Availability of 380LX101M450A202
QUANTITY
380LX101M450A202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX101M450A202
Internal Part NumberEIS-380LX101M450A202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.989 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX101M450A202
Related Links380LX101, 380LX101M450A202 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX101M450A202 Details Description
Related parts for 380LX101M450A202
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.34M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF 6-DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 16MM HORIZ 12PPR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VME FRONT HORIZ RAIL 84HP LT datasheet.pdf
FIXED IND 6.2NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf