Cornell Dubilier Electronics 380LX123M016J012
380LX123M016J012 picture photo
Mfg. Part Number
380LX123M016J012
Brief Description
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
380LX123M016J012.pdf
Availability of 380LX123M016J012
QUANTITY
380LX123M016J012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX123M016J012
Internal Part NumberEIS-380LX123M016J012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance12000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)62 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX123M016J012
Related Links380LX123, 380LX123M016J012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX123M016J012 Details Description
Related parts for 380LX123M016J012
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 8KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
RES 4.37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ET20,68,F1A,1313,11,EP,W2.25 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf