Cornell Dubilier Electronics 380LX152M080J012
380LX152M080J012 picture photo
Mfg. Part Number
380LX152M080J012
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
380LX152M080J012.pdf
Availability of 380LX152M080J012
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
380LX152M080J012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX152M080J012
Internal Part NumberEIS-380LX152M080J012
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)177 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX152M080J012
Related Links380LX152, 380LX152M080J012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX152M080J012 Details Description
Related parts for 380LX152M080J012
IC ADC 16BIT LP UNIPOLR 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 15VOUT 25W datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 740MA 230 MOHM datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL NK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME GRN 6CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf