Cornell Dubilier Electronics 380LX152M100H042
380LX152M100H042 picture photo
Mfg. Part Number
380LX152M100H042
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
380LX152M100H042.pdf
Availability of 380LX152M100H042
QUANTITY
380LX152M100H042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX152M100H042
Internal Part NumberEIS-380LX152M100H042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)155 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX152M100H042
Related Links380LX152, 380LX152M100H042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX152M100H042 Details Description
Related parts for 380LX152M100H042
RES SMD 1.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 1 LINE RING GEN CTRLR 16SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 549 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIPLEXER 5425 MHZ datasheet.pdf
MICRO 9C S 20" RBW JACKS NI datasheet.pdf