Cornell Dubilier Electronics 380LX152M100H042
380LX152M100H042 picture photo
Mfg. Part Number
380LX152M100H042
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
380LX152M100H042.pdf
Availability of 380LX152M100H042
QUANTITY
380LX152M100H042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX152M100H042
Internal Part NumberEIS-380LX152M100H042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)155 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX152M100H042
Related Links380LX152, 380LX152M100H042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX152M100H042 Details Description
Related parts for 380LX152M100H042
POWER STRIP 6OUT 15'CORD METAL datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE HELP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
IC MCU ARM9 64KB ROM 217LFBGA datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
RES SMD 2.98K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf