Cornell Dubilier Electronics 380LX152M160K452
380LX152M160K452 picture photo
Mfg. Part Number
380LX152M160K452
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
380LX152M160K452.pdf
Availability of 380LX152M160K452
QUANTITY
380LX152M160K452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX152M160K452
Internal Part NumberEIS-380LX152M160K452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)133 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX152M160K452
Related Links380LX152, 380LX152M160K452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX152M160K452 Details Description
Related parts for 380LX152M160K452
CONV DC-DC TRPL-VO 25A HORZ datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLR RCPT SMC-SMC SIMPLEX datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M6 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT SKT datasheet.pdf