Cornell Dubilier Electronics 380LX153M063A062
380LX153M063A062 picture photo
Mfg. Part Number
380LX153M063A062
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SNAP
Datasheet Download
380LX153M063A062.pdf
Availability of 380LX153M063A062
QUANTITY
380LX153M063A062 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX153M063A062
Internal Part NumberEIS-380LX153M063A062
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)28 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX153M063A062
Related Links380LX153, 380LX153M063A062 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX153M063A062 Details Description
Related parts for 380LX153M063A062
AC/DC CONVERTER 24V 80W datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS MALE R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.2A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE16 PG21 datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 1/2" X 25-YD, datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE PIN datasheet.pdf