Cornell Dubilier Electronics 380LX181M400H452
380LX181M400H452 picture photo
Mfg. Part Number
380LX181M400H452
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
380LX181M400H452.pdf
Availability of 380LX181M400H452
QUANTITY
380LX181M400H452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX181M400H452
Internal Part NumberEIS-380LX181M400H452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)920 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX181M400H452
Related Links380LX181, 380LX181M400H452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX181M400H452 Details Description
Related parts for 380LX181M400H452
MOD PWR ENTRY 3POS SW 2A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 750W 200V datasheet.pdf
SENSOR DIFFERENTIAL +-100 PSI datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 170.1VC P600 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf