Cornell Dubilier Electronics 380LX181M400J032
380LX181M400J032 picture photo
Mfg. Part Number
380LX181M400J032
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
380LX181M400J032.pdf
Availability of 380LX181M400J032
QUANTITY
380LX181M400J032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX181M400J032
Internal Part NumberEIS-380LX181M400J032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.105 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX181M400J032
Related Links380LX181, 380LX181M400J032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX181M400J032 Details Description
Related parts for 380LX181M400J032
IC 10MHZ CMOS USC XTEMP 68-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SMART BATTERY CHARGER 36SSOP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
PLATE STRIP GUIDE datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 1.2UF RADIAL datasheet.pdf