Cornell Dubilier Electronics 380LX181M450A012
380LX181M450A012 picture photo
Mfg. Part Number
380LX181M450A012
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
380LX181M450A012.pdf
Availability of 380LX181M450A012
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
380LX181M450A012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX181M450A012
Internal Part NumberEIS-380LX181M450A012
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL380_381 Series Disc 3/Feb/2014
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)921 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX181M450A012
Related Links380LX181, 380LX181M450A012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX181M450A012 Details Description
Related parts for 380LX181M450A012
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 32POS STR datasheet.pdf
FUSE 45A 250V BOLT-ON datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
8" NATURAL 18LB CABLE TIE datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 8POS datasheet.pdf