Cornell Dubilier Electronics 380LX183M050A452
380LX183M050A452 picture photo
Mfg. Part Number
380LX183M050A452
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
380LX183M050A452.pdf
Availability of 380LX183M050A452
QUANTITY
380LX183M050A452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX183M050A452
Internal Part NumberEIS-380LX183M050A452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)22 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX183M050A452
Related Links380LX183, 380LX183M050A452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX183M050A452 Details Description
Related parts for 380LX183M050A452
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RELAY REED DPST 1A 5V datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG ADJ OUT 1-3 PHASE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.5% 1/2W 0805 datasheet.pdf