Cornell Dubilier Electronics 380LX221M400H052
380LX221M400H052 picture photo
Mfg. Part Number
380LX221M400H052
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
380LX221M400H052.pdf
Availability of 380LX221M400H052
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
380LX221M400H052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX221M400H052
Internal Part NumberEIS-380LX221M400H052
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)750 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX221M400H052
Related Links380LX221, 380LX221M400H052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX221M400H052 Details Description
Related parts for 380LX221M400H052
CONN RCPT 6POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 12A D2PAK datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/RED datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 5.46MM datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 24POS datasheet.pdf
CONN MINI UHF FEMALE CRIMP-ON datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SURFACE SAMPLE RING datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A TO252-3 datasheet.pdf
CABLE GLAND METAL PG7 3-6.5MM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 13POS 0.50MM R/A datasheet.pdf