Cornell Dubilier Electronics 380LX223M016J032
380LX223M016J032 picture photo
Mfg. Part Number
380LX223M016J032
Brief Description
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP
Datasheet Download
380LX223M016J032.pdf
Availability of 380LX223M016J032
QUANTITY
380LX223M016J032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX223M016J032
Internal Part NumberEIS-380LX223M016J032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance22000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)38 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX223M016J032
Related Links380LX223, 380LX223M016J032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX223M016J032 Details Description
Related parts for 380LX223M016J032
HEATSINK FORGED 27 X 27 X 12MM datasheet.pdf
IC FPGA 345 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY RF SER 15V SOT-23 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE FEMALE-FMALE/FMALE 3POS 1' datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
DIODE FAST REC 100V 1A DO214AC datasheet.pdf