Cornell Dubilier Electronics 380LX271M315H452
380LX271M315H452 picture photo
Mfg. Part Number
380LX271M315H452
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
380LX271M315H452.pdf
Availability of 380LX271M315H452
QUANTITY
380LX271M315H452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX271M315H452
Internal Part NumberEIS-380LX271M315H452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)737 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX271M315H452
Related Links380LX271, 380LX271M315H452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX271M315H452 Details Description
Related parts for 380LX271M315H452
CONN HEADER 47POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER MULTI RF 28VFQFPN datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL LATTICEXP2 ADV datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HOUSING 20POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf