Cornell Dubilier Electronics 380LX271M350K032
380LX271M350K032 picture photo
Mfg. Part Number
380LX271M350K032
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
380LX271M350K032.pdf
Availability of 380LX271M350K032
QUANTITY
380LX271M350K032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX271M350K032
Internal Part NumberEIS-380LX271M350K032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)737 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX271M350K032
Related Links380LX271, 380LX271M350K032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX271M350K032 Details Description
Related parts for 380LX271M350K032
CONN BUTT SPLICE 2AL / 4CU AWG datasheet.pdf
RES SMD 1.72KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 29.1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A SOT223 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf