Cornell Dubilier Electronics 380LX272M160A052
380LX272M160A052 picture photo
Mfg. Part Number
380LX272M160A052
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
380LX272M160A052.pdf
Availability of 380LX272M160A052
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
380LX272M160A052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX272M160A052
Internal Part NumberEIS-380LX272M160A052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX272M160A052
Related Links380LX272, 380LX272M160A052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX272M160A052 Details Description
Related parts for 380LX272M160A052
CAP CER 3900PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN 5P M/M-ATTCH STR PG7 SCREW datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 100MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 48-LLP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 55MM datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 125MM datasheet.pdf