Cornell Dubilier Electronics 380LX273M050A062
380LX273M050A062 picture photo
Mfg. Part Number
380LX273M050A062
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
380LX273M050A062.pdf
Availability of 380LX273M050A062
QUANTITY
380LX273M050A062 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX273M050A062
Internal Part NumberEIS-380LX273M050A062
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX273M050A062
Related Links380LX273, 380LX273M050A062 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX273M050A062 Details Description
Related parts for 380LX273M050A062
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 14.6MM 1DGT GRN CC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TXRX DUAL 5V TIA/EIA-232 16-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.5A 100 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf