Cornell Dubilier Electronics 380LX331M160H012
380LX331M160H012 picture photo
Mfg. Part Number
380LX331M160H012
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
380LX331M160H012.pdf
Availability of 380LX331M160H012
QUANTITY
380LX331M160H012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX331M160H012
Internal Part NumberEIS-380LX331M160H012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)603 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX331M160H012
Related Links380LX331, 380LX331M160H012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX331M160H012 Details Description
Related parts for 380LX331M160H012
BOX ABS GRAY 2.26"L X 1.61"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.16K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.7A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf