Cornell Dubilier Electronics 380LX331M200J012
380LX331M200J012 picture photo
Mfg. Part Number
380LX331M200J012
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
380LX331M200J012.pdf
Availability of 380LX331M200J012
QUANTITY
380LX331M200J012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX331M200J012
Internal Part NumberEIS-380LX331M200J012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)603 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX331M200J012
Related Links380LX331, 380LX331M200J012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX331M200J012 Details Description
Related parts for 380LX331M200J012
TWEEZER FLAT MICRO 13 4.72" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 24BIT 56-TVSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 32 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT COAX SKT SLDER datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 23 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1.88"X1.38" datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf