Cornell Dubilier Electronics 380LX331M250J022
380LX331M250J022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX331M250J022
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
380LX331M250J022.pdf
Availability of 380LX331M250J022
QUANTITY
380LX331M250J022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX331M250J022
Internal Part NumberEIS-380LX331M250J022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)550 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX331M250J022
Related Links380LX331, 380LX331M250J022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX331M250J022 Details Description
Related parts for 380LX331M250J022
CONN HEADER 4POS.100 R/A DL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC XDCP SGL 32-TAP 10K 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
THERMOELECT ASSY DIRECT AIR 3.9A datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 15AWG BLUE 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 250MA 1.5 OHM datasheet.pdf