Cornell Dubilier Electronics 380LX332M100K042
380LX332M100K042 picture photo
Mfg. Part Number
380LX332M100K042
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP
Datasheet Download
380LX332M100K042.pdf
Availability of 380LX332M100K042
QUANTITY
380LX332M100K042 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX332M100K042
Internal Part NumberEIS-380LX332M100K042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX332M100K042
Related Links380LX332, 380LX332M100K042 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX332M100K042 Details Description
Related parts for 380LX332M100K042
CONN PLUG 2POS W/PIN INSERT datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16TSSOP datasheet.pdf
IC AMP PREC COMP W/REF 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 6POS R/A 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
VARISTOR 61V 1KA ENCASED datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf