Cornell Dubilier Electronics 380LX333M050A082
380LX333M050A082 picture photo
Mfg. Part Number
380LX333M050A082
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
380LX333M050A082.pdf
Availability of 380LX333M050A082
QUANTITY
380LX333M050A082 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX333M050A082
Internal Part NumberEIS-380LX333M050A082
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current9.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.228" (82.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX333M050A082
Related Links380LX333, 380LX333M050A082 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX333M050A082 Details Description
Related parts for 380LX333M050A082
DOUBLE ACTION HAND TOOL BLACK datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC 12-BIT QUAD D/A 28-SOIC datasheet.pdf
LED 1" FLAT ORG PMI 24V C1D2 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
404 NEEDLE BEARING-MCGIL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf