Cornell Dubilier Electronics 380LX391M160K202
380LX391M160K202 picture photo
Mfg. Part Number
380LX391M160K202
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
380LX391M160K202.pdf
Availability of 380LX391M160K202
QUANTITY
380LX391M160K202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX391M160K202
Internal Part NumberEIS-380LX391M160K202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series380LX
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX391M160K202
Related Links380LX391, 380LX391M160K202 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX391M160K202 Details Description
Related parts for 380LX391M160K202
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 720MHZ RRO TSOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
POUCH PAIL HG REENTERABLE ENCPSL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
RES 553.6 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 300MA 300 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.2W US6 datasheet.pdf
IND, PWR, 2525 1500NH,SMT NPB datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf