Cornell Dubilier Electronics 380LX391M200J012
380LX391M200J012 picture photo
Mfg. Part Number
380LX391M200J012
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
380LX391M200J012.pdf
Availability of 380LX391M200J012
QUANTITY
380LX391M200J012 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX391M200J012
Internal Part NumberEIS-380LX391M200J012
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)470 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX391M200J012
Related Links380LX391, 380LX391M200J012 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX391M200J012 Details Description
Related parts for 380LX391M200J012
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 24V 90A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 3.65KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS .156 datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK BNC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SAFETY LITE CURTAIN HAND 484MM datasheet.pdf
PCI EXPRESS 2X18 POS BK datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 50A PNL MNT datasheet.pdf