Cornell Dubilier Electronics 380LX391M315J052
380LX391M315J052 picture photo
Mfg. Part Number
380LX391M315J052
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP
Datasheet Download
380LX391M315J052.pdf
Availability of 380LX391M315J052
QUANTITY
380LX391M315J052 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX391M315J052
Internal Part NumberEIS-380LX391M315J052
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX391M315J052
Related Links380LX391, 380LX391M315J052 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX391M315J052 Details Description
Related parts for 380LX391M315J052
TVS DIODE 25VWM TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1.45A 58 MOHM SMD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 24TVSOP datasheet.pdf
GUIDE PIN .100"SHD HD .100"VER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V CH 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 datasheet.pdf