Cornell Dubilier Electronics 380LX391M350A032
380LX391M350A032 picture photo
Mfg. Part Number
380LX391M350A032
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
380LX391M350A032.pdf
Availability of 380LX391M350A032
QUANTITY
380LX391M350A032 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX391M350A032
Internal Part NumberEIS-380LX391M350A032
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX391M350A032
Related Links380LX391, 380LX391M350A032 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX391M350A032 Details Description
Related parts for 380LX391M350A032
IC MPU MPC8XX 80MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
SWITCH BCD ROTARY DIP R/A 50V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP MICA 1PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf