Omron D3V-11G5M-3C24-K
D3V-11G5M-3C24-K picture photo
Mfg. Part Number
D3V-11G5M-3C24-K
Brief Description
SWITCH ROLL SPST-NO 11A QC TERM
Datasheet Download
D3V-11G5M-3C24-K.pdf
Availability of D3V-11G5M-3C24-K
QUANTITY
D3V-11G5M-3C24-K Order Process
Ship out your order
Specifications of D3V-11G5M-3C24-K
Internal Part NumberEIS-D3V-11G5M-3C24-K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesD3V
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating11A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Roller
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Operating Force, Torque120gf
Release Force15gf
Pretravel0.063" (1.6mm)
Differential Travel0.020" (0.5mm)
Overtravel0.031" (0.79mm)
Operating Position0.815" (20.7mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D3V-11G5M-3C24-K
Related LinksD3V-11G5, D3V-11G5M-3C24-K Datasheet, Omron Distributor
D3V-11G5M-3C24-K Details Description
Related parts for D3V-11G5M-3C24-K
FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TERM RING 16-14AWG #1/4 D-G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
KK 156 CRIMP HOUSING RAMP 15POS datasheet.pdf
RACK AND PANEL COVER datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 0.100 SMD datasheet.pdf