Cornell Dubilier Electronics 380LX391M350K452
380LX391M350K452 picture photo
Mfg. Part Number
380LX391M350K452
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
380LX391M350K452.pdf
Availability of 380LX391M350K452
QUANTITY
380LX391M350K452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX391M350K452
Internal Part NumberEIS-380LX391M350K452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)