Cornell Dubilier Electronics 380LX391M400J452
380LX391M400J452 picture photo
Mfg. Part Number
380LX391M400J452
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
380LX391M400J452.pdf
Availability of 380LX391M400J452
QUANTITY
380LX391M400J452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX391M400J452
Internal Part NumberEIS-380LX391M400J452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)470 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX391M400J452
Related Links380LX391, 380LX391M400J452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX391M400J452 Details Description
Related parts for 380LX391M400J452
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
IC DEEP SYNC FIFO 8KX18 64LQFP datasheet.pdf
DSUB CABLE - CFP09S/AE09G/CFP09S datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 2W 3264 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.53"L X 3.54"W datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BLT 5.08/09/180LH SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 160MA 4.5 OHM datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL R/A 22POS datasheet.pdf