Newhaven Display Intl D0106LT-43-0601
D0106LT-43-0601 picture photo
Mfg. Part Number
D0106LT-43-0601
Manufacturer
Product Category
Display Modules - Vacuum Fluorescent (VFD)
Brief Description
DISPLAY VFD 7-SEG 1X6 20MM
Datasheet Download
D0106LT-43-0601.pdf
Availability of D0106LT-43-0601
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D0106LT-43-0601 Order Process
Ship out your order
Specifications of D0106LT-43-0601
Internal Part NumberEIS-D0106LT-43-0601
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - Vacuum Fluorescent (VFD)
Series-
Outline L x W x H130.00mm x 43.00mm x 8.50mm
Viewing Area95.40mm L x 25.40mm W
Display Format6 x 1
Display TypeCharacter
Format-
Voltage - Supply-
Character Size20.00mm H x 9.50mm W
Number of Dots-
Interface-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D0106LT-43-0601
Related LinksD0106LT, D0106LT-43-0601 Datasheet, Newhaven Display Intl Distributor
D0106LT-43-0601 Details Description
Related parts for D0106LT-43-0601
RES SMD 180 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONTACT BLOCK FOR BASIC SWITCH datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 9NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN MEM SKT 204POS DDR3 SODIMM datasheet.pdf
OSC MEMS 1.544MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf