Cornell Dubilier Electronics 380LX391M450A452
380LX391M450A452 picture photo
Mfg. Part Number
380LX391M450A452
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
380LX391M450A452.pdf
Availability of 380LX391M450A452
QUANTITY
380LX391M450A452 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX391M450A452
Internal Part NumberEIS-380LX391M450A452
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)510 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX391M450A452
Related Links380LX391, 380LX391M450A452 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX391M450A452 Details Description
Related parts for 380LX391M450A452
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 35MA 308 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 20.32MM datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 100MA 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf