Cornell Dubilier Electronics 380LX471M500A062
380LX471M500A062 picture photo
Mfg. Part Number
380LX471M500A062
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
380LX471M500A062.pdf
Availability of 380LX471M500A062
QUANTITY
380LX471M500A062 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX471M500A062
Internal Part NumberEIS-380LX471M500A062
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)353 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.58A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.559" (65.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX471M500A062
Related Links380LX471, 380LX471M500A062 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX471M500A062 Details Description
Related parts for 380LX471M500A062
CAP FILM 0.033UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
DUPLEXER FBAR MINI PCS 3.8X3.8MM datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 10POS DL GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 12UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf