Cornell Dubilier Electronics 380LX472M050A202
380LX472M050A202 picture photo
Mfg. Part Number
380LX472M050A202
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
380LX472M050A202.pdf
Availability of 380LX472M050A202
QUANTITY
380LX472M050A202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX472M050A202
Internal Part NumberEIS-380LX472M050A202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX472M050A202
Related Links380LX472, 380LX472M050A202 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX472M050A202 Details Description
Related parts for 380LX472M050A202
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.3V 35MA SC82AB datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 25NS 48TSOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
TV 32C 32#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
TV 61C 61#20 SKT RECP datasheet.pdf
2200UF 25V 25X30MM 85C 15000H datasheet.pdf