Cornell Dubilier Electronics 380LX562M050K022
380LX562M050K022 picture photo
Mfg. Part Number
380LX562M050K022
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
380LX562M050K022.pdf
Availability of 380LX562M050K022
QUANTITY
380LX562M050K022 Order Process
Ship out your order
Specifications of 380LX562M050K022
Internal Part NumberEIS-380LX562M050K022
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDisplay Name: Type 380LX382LX Aluminum Capacitors
Standard Package80
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)380LX562M050K022
Related Links380LX562, 380LX562M050K022 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
380LX562M050K022 Details Description
Related parts for 380LX562M050K022
IC OPAMP GP 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 7POS 30AU datasheet.pdf
IC DUAL PCMCIA PWR SW 24-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
IC TXRX RS485 HALF DUPLEX 8NSOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2POS 7.5MM R/A BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 500POS GOLD datasheet.pdf