ITT Cannon, LLC DAMK15PLNM
DAMK15PLNM picture photo
Mfg. Part Number
DAMK15PLNM
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAMK15PLNM.pdf
Availability of DAMK15PLNM
QUANTITY
DAMK15PLNM Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMK15PLNM
Internal Part NumberEIS-DAMK15PLNM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMK15PLNM
Related LinksDAMK1, DAMK15PLNM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMK15PLNM Details Description
Related parts for DAMK15PLNM
IC REG SWITCHD CAP PROG 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 100MW USM datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf